Jaunais likums “Parāds seko dzīvoklim” – ko tas nozīmē īpašniekiem un pircējiem.
Ar 2026.gada 1.janvāri Latvijā stāsies spēkā jauns likums, tautā dēvēts kā “Parāds seko dzīvoklim”. Šī likuma būtība ir vienkārša, taču būtiski maina dzīvokļu īpašnieku un pircēju attiecības ar parādiem – turpmāk dzīvokļa īpašnieka parādi par komunālajiem pakalpojumiem vai apsaimniekošanu nepazūd līdz ar īpašuma pārdošanu. Tie “seko” dzīvoklim un kļūst par jaunā īpašnieka atbildību (līdz iepriekšējo 3.gadu periodam). Likums paredz, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums informēt potenciālo jauno īpašnieku par visiem nenomaksātajiem parādiem.
Kas mainās?
Līdz šim praksē bieži gadījās, ka dzīvokli iegādājās jauns īpašnieks, bet vecais īpašnieks atstāja nenokārtotus rēķinus – par apkuri, ūdeni, apsaimniekošanu u.c., kas mūs kā pārvaldniekus ietekmēja, jo ēkai veidojās parāds, liels debitoru administratīvais slogs, kas kopumā dažu parādnieku dēļ ietekmēja kopību. Tagad šādi parādi tiek piesaistīti konkrētam dzīvokļa īpašumam, nevis cilvēkam. Tas nozīmē, ka:
- Pircējam pirms pirkuma būs rūpīgi jāpārbauda, vai dzīvoklim nav komunālo vai apsaimniekošanas parādu.
- Apsaimniekotājiem būs vieglāk atgūt parādus, jo tie vairs nepazudīs līdz ar īpašnieka maiņu.
- Dzīvokļa pārdošanas cena var samazināties, ja tam ir liels uzkrāts parāds.
Kad un kuri parādi jaunajam īpašniekam jāmaksā?
Jaunajam īpašniekam būs pienākums samaksāt pēdējo trīs gadu parādus par:
- Apsaimniekošanas maksu,
- komunālajiem pakalpojumiem,
- iemaksām uzkrājuma fondā,
- zemes lietošanu.
Likums paredz, ka maksājums jāveic nekavējoties, tas ir, uzreiz pēc dzīvokļa iegādes.
Kā jaunais īpašnieks varēs atgūt nesamaksāto no vecā īpašnieka?
Ja nopirkts dzīvoklis ar parādiem, likums paredz, ka šis parāds jāsamaksā jaunajam īpašniekam.
Tomēr vēlāk šo parādu summu jaunais īpašnieks var no vecā īpašnieka pieprasīt tiesas ceļā. Izņēmums būt gadījumi, kad abi darījuma partneri – vecais ar jauno īpašnieku – ir vienojušies, piemēram, par parāda summu samazināt dzīvokļa pārdošanas cenu.
Kā tas ietekmēs tirgu?
Likums radīs lielāku caurspīdību un atbildību īpašuma pārdošanas darījumos. Notāriem un nekustamā īpašuma aģentiem būs jāsniedz informācija par jebkādiem uzkrātajiem parādiem, lai pircējs varētu pieņemt apzinātu lēmumu. Vienlaikus tas var atturēt spekulatīvus pirkumus parādos nonākušos īpašumos, bet motivēs īpašniekus laikus nokārtot savus maksājumus.
Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, eksperti iesaka: pirms jebkura nekustamā īpašuma iegādes pieprasīt izziņu no apsaimniekotāja un komunālo pakalpojumu sniedzējiem par parādu neesamību.
Vestabalt aģenti ir saskārušies ar situāciju, kurā īpašnieku maiņa un parādu uzkrāšana tika ļaunprātīgi izmantota, apzinoties, ka par saistībām nebūs jāatbild. Pozitīvi vērtējam šobrīd pieņemtos grozījumus, kas risina šāda veida situācijas. Turpmāk, lai mazinātu riskus un veicinātu caurspīdību, mēs kā uzņēmums, kurš piedāvā gan nekustamā īpašuma pirkšanu/pārdošanu, gan apsaimniekošanu, piedāvāsim dzīvokļu īpašniekiem vai sertificētiem nekustamā īpašuma aģentiem saņemt pārvaldnieka izziņu, kurā būs norādīts, vai konkrētajam īpašumam ir kādi uzkrāti parādi.